Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žítkovské bohyně, příbeh z Vracova

27. 9. 2015

     Po vydáná knihy Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně,  se kolem tohoto fenoménu rozpoutala ohromná vlna zájmu. Nejen pro ty, které se o toto téma zajímají, zveřejňujeme krátký příběh z knihy Žítkovské čarování od Jiřího Jilíka.

" V následujícím příbehu zaznamenaném Bedřichem Rychlíkem jde o ukrytý lup. Žena z Vracova, která mu jej vyprávěla, navštívila s matkou ,, čarodějnici na Žítkové" někdy za první světové války, ještě jako děvčátko. Otec narukoval na vojnu a matka s dětmi si v době všeobecného nedostatku odchovaly prasátko. Těsně před zabijačkou jim ho však někdo ukradl. Matka tedy vzala dceru a vydaly se na Kopanice k bohyni. Ta poté, co se ,,poradila s voskem", ženě sdělila, že zlodějem je soused přes tři chalupy, na vosku se,, uljalo", jaké má jeho stavení vrata. Prase prý schoval do plev ve stodole. Po návratu šla žena s četnickou asistencí k sousedovi. A ne zbytečně- při prohlídce bylo ukradené prase na určeném místě skutečně nalezeno. Zloděj byl posléze okresním soudem v Kyjově za krádež odsouzen na dva měsíce do vězení a prase musel rodině zaplatit."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

diskuze

(Vracovjáci, 27. 9. 2015 8:23)

Ve Vracově musel tento příběh, pokud je skutečný, ve své době doslova hýbat obcí. Pokud se třeba u Vás v rodině vypráví i s nějakými dalšími podrobnostmi, napište, určitě to bude zajímat nejen nás.